Mekik hareketi, sıkı karın kaslarına sahip olmak için yapılan en etkili hareketlerin başında gelmektedir. Bu etkili hareket hem kilo vermek hem de daha fit bir vücuda ve karın kaslarına sahip olmak isteyen kişilerin favori hareketlerindendir. Mekik çekmek doğru bir şekilde uygulandığında karın bölgesinde istenen sıkılaşmanın elde edilmesine yardımcı olabilir. Bu yazımızda mekik nasıl çekilir, faydaları nelerdir başlığı altında mekik çekmek hangi kasları çalıştırır, günde kaç mekik çekmek gerekir, mekik çekmenin zararları gibi merak edilen konulara değineceğiz. Eğer siz de mekik hareketi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

 

Bu ürünümüz ilginizi çekebilir: AS-006 MİDEYE ÇEKİŞ APARATI

 

Mekik nasıl çekilir?

 

Etkili ve doğru bir şekilde mekik çekerek karın bölgesindeki istenen değişimi yakalamak mümkündür, dedik. Elbette egzersiz programı farklı hareketlerle desteklenmeli, sağlıklı bir beslenme programı ile pekiştirilmelidir. Mekik hareketini uygulamak için sırasıyla şu adımlar izlenmelidir:

 

·      Çok sert olmayan bir zemine sırt üstü uzanın. 

·      Ayak tabanlarınız yere değecek şekilde dizlerinizi bükün, bu sırada dizlerinizin kalça hizasında açık durduğundan emin olun.

·      Ellerinizi başınızın arkasına alın. Parmaklarınızı birbirine geçirmeden başparmaklarınız kulaklarınızın arkasına gelecek şekilde başınızı hafifçe destekleyin.

·      Dirseklerinizi dışarı doğru açık tutun. Çenenizi yavaşça yerden kaldırın. Bu sırada göğsünüz ile çeneniz arasında ideal bir boşluk olmasına dikkat edin.

·      Karnınızı sıkın ve içeride tutun; baş, boyun ve kürek kemiklerinizi aynı anda yerden kaldırın.

·      Yukarı çıktığınızda yaklaşık 2 saniye bekleyin. Pozisyonunuzu bozmadan yavaşça yere doğru inin. Yükselme sırasında karşınızda bir noktaya bakmaya çalışın, böylece konsantrasyonunuzu koruyabilirsiniz.

 

Bu ürünümüz ilginizi çekebilir: ALPHA AS-9010 MEKİK SEHPASI

 

Mekik çekmenin faydaları nelerdir?

 

Yukarıda desteksiz mekik nasıl çekilir, anlattık. Eğer başlangıçta bu hareket sizi zorluyorsa ayaklarınızı bir yere sabitleyerek veya birinden yardım alarak da destekli bir şekilde kolay mekik çekebilirsiniz. 

 

Öncelikle mekik çekmek hangi kasları çalıştırır, yanıtlayalım. Bir gövde bükülme hareketi olan mekik, vücudun yan, alt ve üst karın kaslarını etkili şekilde çalıştırmaktadır. Mekik hareketi ayrıca karın kasları ile birlikte sırt hareketlerinin gelişimine de destek olur. Elbette güçlü karın kasları için farklı karın bölgesi hareketlerinin de egzersiz programına dahil edilmesi gerekir. 

 

Bir diğer merak edilen şey ise günde kaç mekik çekmek gerekir sorusudur. Bu sayı her bünyeye, bedene göre değişmektedir. Mekik hareketinden beklenen verimi alabilmek için hafif ve az sayıda tekrarla başlamalı, zamanla güçlendikçe hareketin zorluğunu ve sayısını arttırmalısınız.

 

Son olarak mekik çekmenin faydalarını inceleyelim. 

 

·      Mekik hareketi, vücudun tamamını çalıştırır, bu yüzden metabolizma hızını arttırmaya yardımcı olur.

·      Karın ve bel bölgesinde yer alan kasların güçlenmesini sağlar.

·      Kan basıncının dengelenmesine katkıda bulunur. Daha fit bir görünüme kavuşmayı sağlar.

 

Mekik hareketi de diğer hareketler gibi yanlış uygulandığında çeşitli sakatlıklara sebep olabilir. Ancak doğru koşullarda uygulandığında mekik çekmenin zararları gibi bir durum söz konusu değildir. 

 

Bu ürünümüz ilginizi çekebilir: ALPHA AS-9007 MEKİK SEHPASI

 

Evde spor yapmak için ihtiyacınız olan en kaliteli spor ekipmanları için: Alpha Sportive!

 

Bu yazımızda mekik hareketini detaylıca inceledik. Eğer siz de evinizde bir egzersiz rutini oluşturmak ve bunun için kaliteli spor aletleri & ekipmanları edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! 

 

Sağlıklı bir yaşam için kişiye özel çözümler sunarken, sporun faydaları konusunda farkındalığı artmış, bilinçli spor yapan bireylerin gün geçtikçe arttığı bir toplum hedefleyen Alpha Sportive geniş ürün portföyü ile birlikte hem ithal hem de %100 yerli sermayeli ürünlerle farklı zevklere, ihtiyaçlara ve bütçelere cevap verebilmektedir. Ürünlerimiz hakkında bilgi almak ve fiyat öğrenmek için buraya tıklayın: Spor Ekipmanları

 

Ürünlerimizi İncelediniz mi?