Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)

PilatesEkipmanları

Pilates,gerek prensipleri gerek faydaları ile sevilen bir egzersiz sistemidir.Günümüzde birçok kişi doğru postüre sahip olabilmek için pilates yapmaktadır.Artık Türkiye'de ve özellikle İstanbul'da birçok pilates salonu görmek mümkündür. Yeni açılacak olan pilates salonları ise pilates ekipmanları ve pilates malzemeleri arayışındadır. İyipilates ekipmanı demek, pilatesin doğru bir şekilde uygulanabilmesi ve mutluüyeler anlamını taşımaktadır. Bu doğrultuda firmalar reformer satan yerler, reformer nereden alınır, cadillac satın al,tower satın al, tower satan firmalar gibi aramalar yapmaktadır.

 

Pilates nedir?

Herşeyden önce pilates nedir sorusunucevaplayalım. Pilates; Joseph HubertPilates tarafından 20. yüzyılın başlarında geliştirilmiş bir egzersizsistemidir. Pilates'in orjinal ismi ''kontroloji''dir.Joseph Pilates astım ve romatizmaile dünyaya gelen bir çocuk olduğu için spor ile bu durumlarla mücadeleetmiştir. Kayak, jimnastik ve vücut geliştirme gibi birçok spor koluylauğraşmış; sirk cambazı, boksör ve dedektiflere kendini koruma dersleri verenbir eğitmen olarak çalışmıştır. 1912 yılında savaş gereği kampa düşmesiylepilatesin yaratım sürecini başlatmıştır. Savaştan sonra Almanya'da metodunugeliştirmeye devam etmiştir. 1926 yılında ABD'ye göç ederek geliştirdiğitekniği daha etkin bir şekilde insanlara sunmuştur. Pilates artık günümüzdesadece sakatlıkların tedavisinde değil kas kitlesini arttırmada, vücuduşekillendirmede, ileri yaşlarda zinde yaşamada, fit bir vücuda ve doğru birpostüre sahip olmada kullanılan egzersiz sistemi halini almıştır.

 

Pilatesin faydaları nelerdir?

Pilates ne işe yarar ve pilatesin faydaları nelerdir birçok kişi tarafından merakedilmektedir. Pilatesin faydalarını şu şekilde sıralamamız mümkündür;

 

·      Vücudun merkezi güçlendiği için dengeve koordinasyon artar.

·      Günlük hayatta duruş farkındalığıyaratır.

·      Doğru bir postüre sahip olunur.

·      Kas kütlesi artışı sağlanır.

·      Kilo kontrolü sağlanır.

·      Kişi doğru nefes almayı öğrenir,oksijen kapasitesi artar.

·      Sakatlıklar giderilir.

·      En derin kasların bile sağlıklı birşekilde çalışmasını sağlar.

·      Konsantre olarak yapılan bir egzersizsistemi olduğu için stresi azaltır, konsantrasyonu arttırır ve zihnirahatlatır.

·      Kasları uzatarak kuvvetlendirdiğiiçin atletik görünüm sağlar.

 

Pilatesin ilkeleri nelerdir?

Pilateshareket ilkelerini şu şekilde sıralamamız mümkündür;

 

·      Konsantrasyon

·      Nefes

·      Kontrol

·      Merkezleme

·      Akıcılık

·      Program

·      Hassasiyet

·      İzolasyon

 

Pilates ekipman isimleri nelerdir?

Pilates ekipmanları ve pilates malzemeleri dediğimiz zaman önümüze birçok seçenekçıkmaktadır. Bu seçenekler arasındaki malzemelerin bir kısmı ara aparatlarken,bazıları büyük makinelerdir.

 

·      Reformer

·      Cadillac

·      Tower

·      Ladder barrel

·      Chair

·      Çember

·      Blok

·      Roller

·      Direnç lastiği

·      Pilates çemberi

·      Bosu ball

·      Pilates matı

·      Pilates topu