Gösterilen: 1 ile 17 arası, toplam: 17 (1 Sayfa)

Crossfit Nedir?

Crossfitherkes tarafından merak edilen bir antrenman metodudur. Bu doğrultuda birçokkişi crossfit derslerine başlamakistemekte; crossfit malzemeleri ve crossfit ekipmanları alarak süreci dahakeyifli bir hale getirmek istemektedir. Eğer siz de internette crossfit malzemeleri İstanbul vb.aramalar yapıyorsanız ve crossfithakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız aşağıda verdiğimizbilgileri okumaya devam edebilirsiniz.

 

Crossfit nedir?

Herşeyden önce crossfit nedir sorusunucevaplayalım. Crossfit fonksiyonel, yüksek yoğunluklu ve sürekli değişen birantrenman metodudur. Bu antrenman metodunda, çeşitli elektriksiz kondisyonmalzemeleri, serbest ağırlıklar ve vücut ağırlığı kullanılarak antrenmanyapılır. Crossfit ile birlikte 10 fiziksel özellik hedeflenir. Bu özellikler;denge, çeviklik, koordinasyon, hız, patlayıcı kuvvet, esneklik, güç, iş yapabilmekapasitesi, dayanıklılık ve kardiyovasküler kapasitedir.

 

Crossfit nasıl yapılır?

Crossfit nasıl yapılır sorusunu şu şekilde cevaplamamızmümkündür; bu antrenman programı crossfitekipmanları ve crossfit malzemeleriile yaygın olarak gruplar halinde yapılmaktadır. Bu grup çalışmalarında 5 ile20 dakikalık devreler bulunmaktadır. Devreler genellikle 6 ile 7 adet olur.Devrelerin dinlenme süreleri ise oldukça azdır. Crossfit grup halinde çalışmayıve rekabet duygusunu sevenler için enfes bir metoddur.

 

Crossfit ekipmanları & Crossfitmalzemeleri

Crossfit malzemeleri ve crossfit ekipmanları dediğimiz zaman karşımıza crossfit plaka,crossfit çalışma kutusu, crossfit makinaları ve crossfit halatları gibi birçokmalzeme çıkmaktadır. Bazı ekipmanlar şu şekildedir;

 

·      Crossfit halatı

·      Crossfit çalışma kutusu

·      Crossfit ağırlıkları

·      Crossfit ağırlık yeleği

·      Crossfit ahşap jerk bloklar

·      Crossfit barları

·      Crossfit bulgar çantası

·      Crossfit makineleri

·      Crossfit sağlık topu

·      Crossfit duvar topu

·      Crossfit tırmanma ipi

·      Crossfit kettlebel

 

Crossfit’in faydaları nelerdir?

Birçokkişi crossfit faydalı mı sorusununcevabını merak etmektedir. Crossfit birçok açıdan faydalıdır. Crossfitantrenmanlarının hedeflediği fiziki özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleraynı zamanda crossfit’in faydalarıdır.Crossfit nedir başlığında dabelirttiğimiz bu özellikler şu şekildedir;

 

·      Denge

·      Çeviklik

·      Koordinasyon

·      Hız

·      Patlayıcı kuvvet

·      Esneklik

·      Güç

·      İş yapabilme kapasitesi

·      Dayanıklılık

·      Kardiyovasküler kapasite

 

Crossfit antrenman terimlerinelerdir?

Crossfit'inkendi içinde bir jargonu bulunmaktadır. Crossfitantrenman terimleri şu şekildedir;

 

·      AFAP: As Fast asPossible - Mümkün olduğunca hızlı.

·      Box: CrossFit salonu

·      BW: Body Weight -Vücut ağırlığı

·      Chipper: Döngü antrenman, ara vermeden başa dönme.

·      EMOM: Every Minute On TheMinute - Bir dakika içerisinde yapılan antrenman.

·      PR: Personal Record -Kişisel rekor

·      WOD: Workout Of The Day- Günün antrenman programı

·      1RM: 1 Rep Maximum- Maksimum bir tekrar

 

Crossfit’i kimler yapabilir? Crossfitzararlı mıdır?

Birçokkişinin aklında yoğun antrenman programından dolayı crossfit zararlı mıdır ve crossfit'insakatlık riski var mıdır gibi sorular bulunmaktadır. Öncelikli olarak crossfit'i kimler yapabilir sorusunu cevaplayalım.Bu sorunun cevabı; spor yapmasına engel teşkil eden bir durumu olmayan herkescrossfit yapabilirdir. Crossfitprogramları yapılırken kişisel spor geçmişi, yaş ve cinsiyet dikkatealınır. Bu noktada kişinin büyük bir engeli yoksa sorun olmayacaktır. Diğermerak edilen bir soru ise ''Crossfit kimler için mükemme bir seçim?''dir.Crossfit klasik spor aletlerinden ve antrenmanlarından sıkılanlar, grup atmosferinisevenler için mükemmel bir antrenman metodudur. Crossfit tüm vücudugüçlendirmek üzerine tasarlanmıştır. Bu yüzden bölgesel çalışmak isteniyorsacrossfit yerine izole hareketlerin yer aldığı antrenman programlarıuygulanmalıdır. Crossfit zararlı mısorusu da merak edilenler arasındadır. Eğer yanlış uygulanırsa bu sorununcevabı evettir. Eğer kişinin antrenman geçmişi, yaşı ve cinsiyeti dikkatealınmazsa, antrenman öncesinde ısınma ve esneme hareketleri yapılmazsa,sporculara aşırı bir şekilde yüklenilirse, kişisel eğitmenler bilgi ve deneyimaçısından yetersizse, vücut bazı hareketleri yapacak kadar güce sahip değilsecrossfit faydalı bir antrenman programı olmaktan çıkıp zararlı bir antrenmanprogramına dönmektedir.